ZASTOSOWANIA COBOTÓW – SPRAWDŹ ICH SZEROKIE MOŻLIWOŚCI!

SKONTAKTUJ SIĘ

MARCIN ŚLEZIAK
Menadżer Produktu
+48 730 500 631
marcin.sleziak@tfm-robotics.pl

 

CASE STUDY

Realizowane przez TFM Robotics projekty to konkretne działania z których wynikają konkretne korzyści dla naszych Klientów. Poniżej prezentujemy studium przypadku jednego z takich projektów – robotyzacji stanowisk obsługi maszyn. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami realizacji oraz odkrycia potencjału oferowanych przez nas szerokich możliwości w zakresie automatyzacji.

O KLIENCIE

Firma UNIMET AUTOMOTIVE jest nowoczesnym i dynamicznie rozwijającym się dostawcą części dla przemysłu motoryzacyjnego, maszyn rolniczych i maszyn specjalnych. Specjalizuje się w produkcji elementów przekładni kierowniczych oraz zespołów wykonywanych z rur o przeznaczeniu chłodzącym, smarującym, paliwowym oraz powietrznym. Produkcja odbywa się tutaj przy współudziale nowoczesnego parku maszynowego, specjalistycznej kadry pracowniczej wspomaganej odpowiednimi systemami zarządzania.

Unimet

PRZEDSTAWIENIE PROBLEMU

Kluczowym problemem z jakim musiał sobie radzić Klient były braki w wykwalifikowanej kadrze. Konsekwencją tego były przede wszystkim niezaplanowane przestoje produkcyjne, w głównej mierze związane z nieobecnością pracowników. To z kolei wpływało na zmniejszenie produkcji. Inny problem do rozwiązania stanowił rosnący koszt utrzymania pracownika, często powiązany z koniecznością delegowania danego specjalisty do zadań powtarzalnych, nie wykorzystujących tym samym jego umiejętności i potencjału w konkretnych działaniach.

CEL PROJEKTU/WYZWANIE

Naszym celem było stworzenie niezależnych stanowisk do obsługi maszyn, dzięki którym nastąpi uniezależnienie produkcji od nieobecności pracownika. To z kolei będzie miało wpływ na zwiększenie wydajności produkcji oraz powtarzalności wykonywanych elementów.
Wyzwaniem jakie sobie postawiliśmy było zaprojektowanie rozwiązania skutecznego, ale jednocześnie łatwego w obsłudze, dostosowanego w pełni do indywidualnych potrzeb Klienta. Założeniem projektu była integracja wcześniej dostarczonych giętarek trzpieniowych oraz maszyn do formowania końcówek rur z robotami Techman Robot.

PROPONOWANE ROZWIĄZANIA I REALIZACJA

Oferowane i zrealizowane przez TFM Robotics stanowisko obsługi maszyn opiera się na czterech głównych rozwiązaniach:

1. PODAJNIKI PR1300

Zaprojektowane i wykonane przez nas podajniki mają możliwość uzupełnienia komory zasypowej w rury proste o długościach mieszczących się w przedziale 130 ÷ 1300mm i średnicach w przedziale 10 ÷ 30mm. Pojedynczy podajnik, skomunikowany z maszyną oraz ramieniem robota, wyposażony jest w interfejs HMI poprzez który operatorzy mają wgląd w parametry pracy całego stanowiska. Dodatkowo z poziomu HMI można wybierać wcześniej przygotowane programy pracy ramienia robota oraz aktywować poszczególne funkcje stacji, uzależnione od wymagań aktualnie planowanej produkcji.

podajnik do rur
orientacja szwu
2. OPCJA ORIENTACJI SZWU

Podajniki zostały wyposażone w opcję orientacji szwu – bardzo ważną w przypadku gięcia rur szwowych. Dzięki temu rozwiązaniu wykluczyliśmy nieodpowiednie podanie detalu do maszyny gnącej, a tym samym zostało zniwelowane powstawanie defektów w postaci pękania czy braku powtarzalności uzyskiwanych kątów gięcia. Pozycjonowanie szwu rury na rolkach podajnika ma istotne znaczenie dla prawidłowego wykorzystania giętego elementu w kolejnych etapach procesu produkcyjnego – pobrania detalu z podajnika i umieszczenia go w giętarce.

3. SYSTEM WERYFIKACJI POPRAWNEGO ZAŁADUNKU RUR

Elastyczny system detekcji niepoprawnie zorientowanej rury to dodatkowe zastosowane przez nas zabezpieczenie, które sprawia że nieprawidłowo ustawiony detal jest automatycznie odbierany i separowany od innych. Dzięki temu rozwiązaniu w przypadku gdy operator błędnie ułoży detal w komorze podajnika, nie będzie to negatywnie wpływać na ciągłość oraz jakość produkcji.

podajnik do rur
robot TM12
4. ROBOTY WSPÓŁPRACUJĄCE TM12

Do obsługi załadunku i rozładunku maszyn wykorzystaliśmy roboty współpracujące z serii TM Techman Robot o zasięgu 1300mm i udźwigu 12kg. System wyposażony jest w dwa zespoły chwytaków pneumatycznych. Jeden z nich umożliwia odbiór elementu wygiętego lub formowanego, natomiast drugi realizuje natychmiastowo proces załadunku półfabrykatu. Pozwala to optymalnie wykorzystać czas pracy i osiągać wydajności większe niż w przypadku obsługi realizowanej manualnie przez operatora.

KORZYŚCI DLA KLIENTA

  • Zrobotyzowane stanowisko obsługi maszyn uniezależnia plany produkcyjne Klienta od nieobecności jego pracowników lub nawet ich braku. Ponad to powtarzalność płynąca z wykorzystania systemów automatyki i robotyki wpływa na jeszcze lepszą jakość wykonywanych elementów.
  • Problemu nie stanowi również brak wykwalifikowanej kadry – obsługa i programowanie stanowiska mogą być realizowane przez służby utrzymania ruch lub pracowników technicznie zaznajomionych z obsługiwanym procesem. Operator jest tutaj odpowiedzialny jedynie za zabezpieczenie materiału do ciągłej pracy stanowiska, a także cykliczny odbiór przetworzonych produktów.

„Realizację projektu mogę ocenić bardzo pozytywnie, wszelkie założenia procesowe zostały spełnione. Dowodem na to są kolejne inwestycje planowane do realizacji z firmą Technologie Formowania Metali.”

Tomasz Gadomski
Prezes Zarządu Unimet Automotive

„Ciągły kontakt naszych techników z zespołem TFM Robotics pozwolił już na etapie projektowania dostosować rozwiązania do naszych indywidualnych potrzeb. Dzięki wypracowanym kompromisom oraz zastosowaniu robotów współpracujących Techman Robot codzienne obsługa stanowisk stała się prosta i wygodna.”

Szymon Paduch
Kierownik Produkcji Unimet Automotive

  • Proste i intuicyjne oprogramowanie sprawia, że Klient samodzielnie może rozbudowywać je pod kolejne pojawiąjące się u niego warianty produktowe. Do przezbrojenia czy zmian programu nie potrzeba zaangażowania firmy zewnętrznej, co skraca maksymalnie czas tych czynności, jak i niweluje dodatkowe koszty z tym związane.
  • Okres ROI prognozowany dla projektu w jego początkowej fazie obecnie uległ znacznej poprawie. W przeliczeniu miesięcznym Klient aktualnie może liczyć na zwrot kosztów z tej inwestycji w czasie krótszym od zakładanego o aż 5 miesięcy, co stanowi 79% wstępnie przewidywanego okresu zwrotu.

AUTOMATYZACJA W TWOJEJ FIRMIE?

Rozważasz zastosowanie automatyzacji w swojej firmie, ale masz wątpliwości, czy to będzie rozwiązanie dobre dla Ciebie?

Skontaktuj się znami – odpowiemy na wszystkie pytania i wspólnie sprecyzujemy opłacalność automatyzacji w Twoim przypadku!